AKE A98 3 Inch Bi LED headlights Wholesale with Low MOQ
A98 3 Inch Bi LED headlights Product Specifications
●【400% Brighter Than Halogen】:
AKE brand A98 3-inch bi LED projector headlights are made with high-quality automotive-grade LED flip chips.
The 6000K cool white, super-focused beam pattern design allows you to see further and clearer for safe driving.
●【Over 5,0000 Hours Lifespan】:
Aviation aluminum body, Double heat tube provides 20W heat dissipation, and a unique heat sink design with a 10000RPM cool fan provides outstanding cooling performance and durability, equivalent to 100 halogen bulbs.
| Parameter | Details |
|---|---|
| Name | A98 3-inch bi LED projector headlights |
| LED Chip | 3570 high bright |
| Rated Power | Low Beam: 48W / High Beam: 58W |
| Voltage | 9-16V |
| Working Temperature | -45°C to 85°C |
| Color Temperature | 6000K~6500K Nature White |
| Lifespan | > 30000 Hours |
AKE LED FACTORY
AKE has been a leading manufacturer and supplier in the automotive lighting industry since 2005, with over 20 years of experience. Our main products include LED headlights, dual LED lenses, laser lenses, LED fog lights, HID xenon headlights, ballasts, LED headlight bulbs, and motorcycle LED bulbs.
At AKE, we understand that your business requires not just lighting but also innovative solutions to help you succeed. In addition to strict production standards and streamlined processes, we offer OEM/ODM customised solutions that align with your brand and philosophy.

By choosing AKE, you are partnering with a manufacturer dedicated to providing lighting and development solutions for your business.
OEM&ODM Service
We offer professional one-stop OEM & ODM services to help your brand create high-quality automotive lighting products.
OEM & ODM Custom
Supports private label manufacturing and original design development, covering the entire chain from product structure design to mass production.
Colour Temperature
We support flexibly adjusting colour temperature (3000K–6500K) to meet the lighting preferences and regulatory requirements of different markets worldwide.
Power Customization
We support customisation of various power specifications (30W, 60W, 90W, 120W, and higher), ensuring that the product achieves the best balance.
Customized Packaging
Provides personalised packaging design, including colour boxes, instruction manuals, logo printing, and outer box labelling, making your products stand out.






















